Hayat Sigortası Geçerlilik Süresi

Hayat sigortası, kişilerin kendisini ve ailesini koruma altına alan ve en önemli sigortacılık hizmetlerinden bir tanesidir. Hayat sigortası kişinin vefatı ya da sakatlanması gibi durumlarda kendisinin ve kişinin ailesinin teminat sahibi olduğu bir sigortacılık hizmetidir. Hayat sigortası kapsamında eğer birey sakat kalırsa poliçe üzerinde yazan bedel kendisine ödenmektedir. Eğer vefat gibi bir durum olmuşsa da teminat alma hakkı kişinin ailesine aittir. Bu sebeplerden ötürü hayat sigortası günümüzde yaygınlaşmış ve önemli bir sigortacılık hizmetidir. Ayrıca hayat sigortası yaptırmak isteyen kişilerin de dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Hayat sigortasının geçerlilik süresi ve sigorta işlemi gerçekleştikten sigorta kapsam süresinden önce anlaşmayı sonlandıramamak kişinin tercih yaparken dikkat etmesi gerekenlerden sadece birkaçıdır.


Hayat Sigortası Geçerlilik Süresi
Hayat sigortası
yaptırırken sigortanın kapsam tarihlerini sigortalı kişi kendi belirlemektedir. Örneğin 10 yıl faydalanmak isteyen bir kişi 10 yıl 30 veya 50 yıl faydalanmak isteyen bir kişi ise bu süreleri seçebilir. Bu sürelerin seçimi esnasında herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır fakat dikkat edilmesi nokta sigortayı yaptırdıktan sonra kişinin primlerini günü gününe ödemeye dikkat etmesidir. Prim günlerinin ayarlanması da kişinin kendi tercihleri doğrultusunda gerçekleşir. Eğer sigortalı aylık ödeme yapmak istiyorsa aylık, yıllık ödeme yapmak istiyorsa da yıllık ödeme seçeneklerinden faydalanabilmektedir. Bu tarihler sigortalı ve sigortacı arasında özgürce seçilebilmektedir.


Hayat Sigortası Kapsamının Bitişi
Hayat sigortası kapsamı sona erdikten sonra aslında yapılması gereken işlem kapsam sürecini uzatmaktır. Yaşamda her gün ve her an risk bulunduğundan hayat sigortası kişinin başına gelebilecek her şeyi güvence altına alacaktır. Ek olarak, eski bir anlaşma süreci tamamlanmadan sigortalı istediği bir tarihten sigortasını bitiremez ve çıkış gerçekleştiremez. Anlaşma sürecinde sigorta hizmeti aldıktan sonra birey devamı için tamamen özgürdür. Hayat sigortası kapsam süreci bittikten sonra, sigorta şirketleri sigortalı kişiyi arar ve sigortasını uzatmak isteyip istemediğinin onayını alır. Uzatmak isteyen kişi, sigorta şirketi ile görüşmeler yapar ve istediği süre boyunca hayat sigortasını uzatma işlemini gerçekleştirir. Hayat sigortası kapsamı sona erdikten sonra, yeni anlaşmayla birlikte yeni ödeme tarihleri veya prim ödeme miktarları da belirlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir