Blockchain Nedir?

Sıklıkla içinde Bitcoin geçen yazılarda gördüğümüz Blockchain yani Blok Zinciri nedir hiç düşünüdünüz mü? Kısaca, Blockchain bir ağda gerçekleşen işlemlerin sonsuza dek kaydedilmesini sağlamaktadır. Her blok, bir önceki blokla ilişkilendirilmiş ve şifrelenmiş bir şekilde korunmaktadır. Blockchain teknolojisinde sisteme bir saldırı gerçekleştirmek imkansıza yakındır.


Blockchain’i her şeyin dijital olarak kaydedildiği bir dünya olarak özetleyebiliriz. Bu dünyada, ödemeleri, işlemleri ve depolamayı şifreleri ve son derece korunaklı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Blockchain’in her adımı son derece açık ve güvenlidir ve riskleri en aza indirirken araya aracı sokmaz. Örneğin Blockchain vasıtasıyla bir finansal işlem üzerinde düzenleme gerçekleştirmek istersek, eski veri kayıtlarına dokunmadan yeni bir kayıt tutulur. Bu sistem sayesinde işlem orijinalliği korunarak son derece açık bir yapı ortaya çıkar.


Blockchain Neden Bu Kadar Popüler?
Blockchain, öncelikle adını bir kripto para birimi olan Bitcoin ile duyurdu. 2010 yılında 10.000 Bitcoin ile 2 pizza alınırken, Bitcoin’in zaman içerisinde gerçekleşen önlenemez yükselişi sayesinde hemen herkes bu yapıları araştırmaya, öğrenmeye başladı. Zaman içerisinde hayatımızdaki kullanımı artan Blockchain teknolojisi kripto paraların ardından e-ticaret siteleri, kredi kartları, banka kartları ve ATM’lerde kullanılmaya başlandı.
Ayrıca Blockchain teknolojisinin birçok günümüz sorununun üzerinden gelmesi sebebiyle her geçen gün de kullanımı artmaktadır. Örnek vermek gerekirse siber saldırılar ve dolandırıcılık olaylarına karşı sağladığı korunaklı durum Blockchain’in her geçen gün daha da kullanılmasını sağlamaktadır ve günümüz insanlarının her geçen gün artan özgürlük ve şeffaflık talebi de Blockchain teknolojisini geliştirmektedir.


Blockchain Teknolojisi Gelecekte Neler Sağlayacak?
Blockchain teknolojisi şuan belirli kısıtlamalara sahip, denetim mekanizmasından yoksun ve pahalı bir teknoloji alanıdır. Ayrıca Blockchain teknolojisinin daha işlevsel olması için birçok kişi ve kurumun bu teknolojiyi kullanması gerekmekte. Şuan halihazırda kullanan sayısı ve popülerliği çok yüksek olsa da dünya nüfusunu düşünüdüğümüzde bunun oranlaması hayli düşük kalıyor. Bunların yanı sıra şunu biliyoruz ki Blockchain gelecekte şeffaflığı ve özgürlüğü arttırarak kullanıcılarına büyük imkanlar sağlayacak ve alışılagelmiş birçok konuda köklü değişiklikler sağlayacak. 2019 yılında 21 milyon dolar olan Blockchain harcamalarının ise 2023 yılına kadar 105 milyon dolara çıkarılması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir