Bitcoin Nasıl Alınır Satılır?

İlk çıktığında değerini sadece kuruşlar ile ifade edebileceğimiz ve hiçbirimizin önemsemediği Bitcoin bugün 10 bin dolarlar seviyesinde işlem görmekte ve birçoğumuz için önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. Hatta günümüzde sadece Bitcoin değil ayrca altcoin olarak ifade edebileceğimiz yeni oluşturulan coin sistemlerinin de aktif olarak borsalar aracılığı ile ticareti sağlanmakta, bu coinleri takip eden, yorumlayan şirketler bulunmaktadır.
Gün geçtikçe Bitcoin kullanan işletmelerin sayısı artmaya devam ederken ne yazık ki kötü niyetli Bitcoin kullanıcıları da ortaya çıkmaya başladılar. Yani takip edilemeyen bir para sisteminin kullanımı kötü niyetli kişilerin de oldukça işine geldi.


Bitcoin Alım ve Satımı Nasıl Yapılır?
Bitcoin alım ve satımı gerçekleştiren gerek yurtiçi gerek yurtdışı bir çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar aracılığı ile 7 gün 24 saat güvenli bir şekilde bitcoin alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Bitcoin’i diğer altcoinlere çevirebilir, Bitcoin aracılığı ile altcoin alım satımı yapabilirsiniz. Bitcoin alım satımı gerçekleştirebileceğiniz bu firmaların politikaları farklılık gösterebilmekte ve para aktarım limitleri firmadan firmaya değiştirebilmektedir. Aracı firmanızı seçerken bu tip ayrıntılara önem vermelisiniz.
Bu firmalar haricinde kişilerden de Bitcoin satın alabilirsiniz fakat yukarıda belirttiğimiz gibi bu coin piyasası takip edilemeyen bir piyasa olduğundan güvenliğinizi asla %100 sağlayamazsınız. Dolandırılma gibi ihtimallerde karşı taraftan paranızı geri almanız imkansıza yakın olacaktır.


Popüler Bitcoin Borsaları Hangileridir?
Yatırımcılar tarafından kullanılan gerek yerel gerekse yabancı birçok Bitcoin borsası bulunmaktadır. Bu borsalarda işlem yapabilmeniz için tek gerekli olan ise profil oluşturup, profilinizi doğrulamanızdır. Ardından dilediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz. Peki en popüler Bitcoin borsaları hangileridir?

  • Binance
  • Bittrex
  • Poloniex
  • BTCTurk
  • Bitturk en popüler Bitcoin borsalarından 5’idir.


Bitcoin Alım ve Satımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Bitcoin borsalarında işlem yaparken ilk olarak borsanın güvenilirliği ve hızına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple ismi duyulmamış, yeni borsalar yerine kullanıcı memnuniyeti kaznamış borsaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. İşlem yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer ve son koşul ise güncel haberler ile borsadaki fiyat hareketliliğini mümkün olduğu kadar anlık takip etmenizdir. Eğer güncel trendleri ve haberleri doğru okuyabilirseniz Bitcoin ile kazanmaya başlamanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir