Bitcoin Kullanım Alanları

Her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan Bitcoin altyapısı uygun olan bütün platformlarda gerçek para yerine kullanılabilmektedir. Hepimizin bildiği gibi yıllar önce onlarca Bitcoin ile bir adet pizza alınırken şuan bir Bitcoin 10 bin dolar seviyesinden işlem görmekte ve birkaç yıl evvel bir adet pizza alabildiğimiz bitcoin adeti şuan yüzbinlerce dolar etmektedir. İnternetten Bitcoin ile alışveriş yapmanın işleyiş biçimi hepimizin aşina olduğu mobil bankacılık gibidir. Bitcoin bir kripto para birimi olduğundan dolayı mobil bankacılık işlemlerinden farklı olarak onay kodu gibi bir işlemi bulunmamaktadır. Eğer Bitcoin hesabınız var ve hesap bakiyeniz alışveriş yapmaya uygun ise sorunsuz bir biçimde Bitcoin ile alışveriş yapabilirsiniz.


İnternet Alışverişi ve Bitcoin
Eğer fiziki alışverişi tercih etmiyor ve Bitcoin gibi kripto paralara ilgili biriyseniz kolaylıkla internet alışverişlerinizde Bitcoin kullanabilir, Kredi Kartı ve Havale / EFT gibi işlemlerin alternatifi olarak Bitcoin ile alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin ile ödeme yapmanıza izin veren e-ticaret yani alışveriş sitelerinde ödeme yapabilmeniz için Bitcoin hesaplarına bağlı ödeme araçları olması gerekmektedir. Kredi kartı, sanal kart ya da banka hesaplarının ödeme aracı olarak kullanımına izin verilen e-ticaret sitelerinde Bitcoin ile ödeme işlemininde müşterilerin kendi Bitcoin hesaplarından, e-ticaret sitesinin ödeme araçlarına alışveriş tutarını karşılayacak kadar Bitcoin göndermeleri beklenmektedir.


Online Ödemeler Nasıl Bitcoin İle Gerçekleştirilir?
Bitcoin ile ödeme alan şirketlerin çoğunu teknoloji devleri ve bahis şirketleri oluştursa da birçok alanda online ödemelerinizi Bitcoin aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Online ödemelerde Bitcoin kullanımının ise 2 farklı yöntemi bulunuyor. Bunlar direkt ödeme ve dolaylı ödemedir. Direkt Bitcoin ile ödeme yapabilmek için online ödeme kabul eden sitenin altyapısında Bitcoin Sanal Pos’u bulunması gerekmektedir. Dolaylı olarak ise müşterilerin Bitcoin hesapları yukarıda anlattığımız şekilde e-ticaret sitelerinde kullanıldığı gibi kartlar ve banka hesapları aracılığıyla sisteme dahil ediliyor. Dolaylı olarak gerçekleştirilen Bitcoin online ödemelerinde kullanılan para birimlerinin birbiri ile aynı olması gerekiyor. Bitcoin kripto bir para birimi olduğundan dolayı eğer ödemede kullandığınız para birimleri aynı değilse bu paralar kur üzerinden hesaplanamıyor ve ödeme gerçekleştirilemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir