Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin ile ilgili yeni bilgi edinmeye başlayan herkesin aklına takılan ilk sorulardan biri bu sanal paraların nerede saklandığı olmaktadır. Aslında bu sorunun cevabı bi hayli basit. Satın almış olduğunuz Bitcoinler, Blockchain sistemi ile etkileşim içinde olan, kullanıcıların kripto para almasını ve göndermesini sağlayan bir cüzdan yazılımı içerisinde bulunmaktadır.


Bitcoin Cüzdanı Nedir?
Bitcoin cüzdanı, gerçek cüzdanlardan farklı olarak içerisinde herhangi bir Bitcoin bulundurmaz. Daha doğrusu Bitcoin gibi kripto para birimleri hiçbir zaman herhangi bir yerde depolanmaz ve fiziksel olarak elde edilemez. Bizim cüzdan diye tabir ettiğimiz yazılım aslında Blockchain teknolojisi sayesinde elde etmiş olduğumuz işlem kayıtlarıdır. Bitcoin cüzdanları, dijital para almanızı ve göndermenizi sağlayan ki bunu işlemleri depolayarak yapmaktadır, bir Blockchain yazılımıdır.


Bitcoin cüzdanlarında dijital yani kripto para gönderimi private key ve public key yardımıyla gerçekleşir. Karşınızdaki kişi size kripto para gönderirken sizin cüzdanınızdaki private keyi kullanır. Ardından bu private key, Blockchain’deki public key ile eşleştiği taktikde işlem gerçekleşmiş ve cüzdanınıza kripto para transfer edilmiş olur. Özetlemek gerekirse kısaca Bitcoin cüzdanı, size özel private ve public keylerden ve blockchain kayıtlarından oluşan bir yazılımdır.


Hangi Bitcoin Cüzdanını Seçmeliyim?
Bitcoin dahil olmak üzere kripto paralarınızı saklayabileceğiniz üç farklı tür cüzdan bulunmaktadır. Bu cüzdanlar, yazılım,donanım ve kağıt olabilmektedir. Kendi arzunuza göre aşağıda açıklayacağımız 3 Bitcoin cüzdanından istediğinizi kullanabilirsiniz.


Donanım Bitcoin Cüzdanları
Donanım Bitcoin cüzdanları, kripto paralarınızı saklamak için kullanabileceğiniz en güvenli aygıtlardır. Donanım Bitcoin cüzdanları içerisinde kendilerine özgü bir çip bulundurur ve bu çip yardımıyla dijital para gönderimi sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaybolması veya bozulması gibi durumlarda içerisindeki kripto paralara da geri erişim sağlamanız mümkündür.


Yazılım Bitcoin Cüzdanları
Yazılım Bitcoin cüzdanları, masaüstü, mobil ve çevrimiçi olmak üzere 3 farklı şekilde bulunurlar. Masaüstü Bitcoin cüzdanları, masaüstü ve dizüstü bilgisayarınızda yazılım aracılığıyla kripto paralarınzı depolayan birer programdır. Mobil cüzdanlar ise cep telefonlarındaki uygulamalar vasıtasıyla çalışırlar. Mobil cüzdanlar kullanıcıların bitcoin kullanımı için sahip oldukları en hızlı yazılımlardır. Çevrimiçi Bitcoin cüzdanları ise web tabanlı cüzdanlardır.


Kağıt Bitcoin Cüzdanları
Son olarak kağıt cüzdanalr ise QR kod yardımıyla işlem yapılabilen ve özel key basılı birer kağıttır. Kağıt cüzdanların avantajı yazılım cüzdanlarına göre daha güvenli olmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir