Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Kimi zaman zorunluluktan, kimi zaman ise yatırım yapmak isteyenlerin aklına ilk gelen seçeneklerden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi yani kısaca BES, çalışma hayatınız boyunca yaptığınız yatırımlar ile uzun vadeli bir kazanç sağlayacağınız ve artık emekli olduğunuz zaman yaşam standartlarınızı korumanızı amaçlayan özel bir emeklilik sistemidir. Bireysel Emeklilik Sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı emeklilik sisteminin haricinde ek bir gelir oluşturan emeklilik sistemidir.


Bireysel Emeklilik Sistemi Amaçları
Bireysel emeklilik sistemi belirtilen süre boyunca yapılan ödemelerin ardından kişilere toplu veya maaş şeklinde geri ödeme yapmayı esas almaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin emeklilik dönemlerinde ek gelir sağlamalarını, ekonomi için arttırılmış kaynak yatırımı, istihdam artışı ve ekonomik kalkınma gibi pek çok alanda önem arz etmektedir. Fakat Bireysel Emeklilik Sistemi Sosyal Güvenlik Kurumunun sağladığı emeklilik sisteminin bir alternatifi olmamakla birlikte bu sistemin bir tamamlayıcısı rolü üstlenmektedir.


Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı
Bireysel Emeklilik Sistemine katılan vatandaşlara devlet ödedikleri tüm katkı paylarının %25’i oranında ek bir tutar devlet katkısı ilave eder. Bu %25 oranındaki devlet katkısını istediğiniz herhangi bir emeklilik şirketinden emeklilik sistemi satın alarak almaya hak kazanabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik Sistemi Ödemeleri Nasıl Geri Alınır?
Bireysel Emeklilik Sistemine katılan kişilerin emekli olabilmeleri için sisteme giriş tarihinden itibaren 10 yıl boyunca BES’te bulunma şartları aranmaktadır. Ayrıca bir diğer herkesi yakından ilgilendiren emeklilik şartı ise, emeklilik için 56 yaşını doldurmuş olma şartıdır. Bu şartlar ile birlikte ister emekli olabilir isterseniz de katkı payı ödemeye devam ederek birikimlerinizin değerlenmesi sağlayabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik Sisteminden kişi istediği zaman çıkabilmektedir ancak elde etmiş olduğunuz gelir tutarı üzerinden gelir vergisi yani stopaj ödemeniz gerekmektedir. Bu stopaj miktarı sistemden çıkış durumuna göre değişmekle birlikte eğer 10 yıl BES’te kalıp ayrılırsanız %10, 10 yıldan az süre BES’te kalıp ayrılırsanız %15’dir. Ek olarak BES’te emeklilik hakkı kazandığı taktirde vefat gibi zorunlu sebeplerden ötürü sistemden çıkanlar için stopaj oranı %5 olmaktadır.


Bireysel Emeklilik Sistemi, tasarruflarınızı arttırarak emeklilik döneminizde size ek bir maaş gibi gelir sağlayacak olan bir sistemdir. Özellikle kendisi tasarruf edemeyen bireyler Bireysel Emeklilik Sistemini tercih edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir